Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Schola Suchá Loz

 

Svátek maminek

Nezapomeň na tu svou
V neděli 8. 5. 2011 oslaví svůj svátek naše maminky. Ačkoli určitě by to neměly být právě ony, kdo si na něj vzpomene. Především všechny dcery, synové, vnučky, vnoučci a v neposlední řadě také životní partneři a manželé by měli být prvními, kteří přinesou své mamince či babičce nějakou tu nepatrnou pozornost a projeví jí úctu. Matkám věnovaný den má být oceněním odvahy a oběti mateřství.

O nelehkém údělu mateřství si můžete přečíst v následujícím textu, který přikládám.
Samozřejmě žijí v naší společnosti i maminky, které ještě neobjevily to pravé kouzlo mateřství, nebo ty, které si to snad ani nezaslouží, když týrají a trýzní svoje děti.
Nachází se však mezi námi díky Bohu většina těch, které by dokázaly za své děti dýchat. To jsou ty, které nás vychovaly, dávaly nám dobrý vzor, prožívaly s námi všechny nesnáze a radosti, zabezpečovaly nás a někdy se s námi trápily, protože chtěly, aby z nás vyrostli dobří lidé.

Za zakladatelku Svátku matek je považována metodistka Anna Marie Jarvis. Ta při druhém výročí smrti její matky zorganizovala v babtistickém kostele v neděli 12. 5. 1907 setkání místních matek. Rok poté byla požádána, aby toto setkání na druhou květnouvou neděli opět zopakovala. Pro velký úspěch se Anna Marie Jarvis začala šíření této myšlenky věnovat naplno, až nakonec kongres USA v roce 1914 prohlásil Den matek národním svátkem. Z USA se svátek začal šířit dále. V Evropě se uchytil po první světové válce. V Československu se Den matek začal slavit v roce 1923. V době komunistické totality byl svátek zatlačen do pozadí oslavami MDŽ. Nyní se již opět slaví veřejně.

Tak nezapomeňte ve stanovený den každý své mamince poděkovat, určitě ji to potěší.

A nyní přikládám jeden ze zajímavých pohledů na mateřství, na které bývá v okolní společnosti nahlíženo porůznu:

"O matkách se někdy předpokládá, že nic moc neumějí. Předpokládá se, že nemají nad druhými moc. O matkách se předpokládá, že nevydělávají peníze. Matky trpí tím, že mají ve společnosti nízké postavení. Někdy jsou matky považovány za jakési živoucí fosílie a jakési podivné připomínky vzdálené minulosti, kdy všechno bylo úplně jinak.

Toto nízké společenské postavení nechává matkám pouze dvě možnosti: buď se začnou oblékat do kostýmků a přenechají mateřství jiným, nebo skloní hlavy a budou se snažit, aby nevzbuzovaly pozornost. Ale obvykle mají ženy ještě třetí možnost: mohou odmítnout nízké postavení, které jim společnost přisoudila, a požadovat uznání a podporu, neboť jim náleží. Podle mého názoru nespočívá síla mateřství v tom, že marníte své nadání při vykonávání domácích prací. Mateřství se zakládá na lásce, výchově a určitém managementu. Přináší s sebou nezměrné úkoly, ale také odpovědnost a svobodu. Mateřství vyžaduje vynalézavost a houževnatost. Mateřství vyžaduje využívání různých dovedností při řešení rozličných problémů, neustálé rozhodování a současné plnění různých úkolů. Mateřství rozvíjí přirozené lidské vlohy.

Musíte si sama stanovit základní význam tohoto povolání, jeho všeobecné cíle i každodenní plány. Mateřství, ačkoli má obrovský význam, přesto se skládá z velkého množství zdánlivě neužitečných úkolů. Při konání velkých věcí neděláte žádné velké kroky, nepodepisujete šeky na významné částky, ani nepromlouváte k velkému shromáždění. V roli matky činíte velké věci prostřednictvím malých krůčků. Není vždy snadné plnit dlouhodobé cíle (například předávat správné hodnoty vašemu pubertálnímu potomkovi) v krátkodobém horizontu (přimět jej, aby vám dnes večer pomohl s nádobím).

Jakožto matka musíte vložit do činnosti, kterou vykonáváte až čtyřiadvacet hodin denně, celé své já – duchovní, citové, duševní i tělesné. Mezi placenou prací a mateřstvím je asi takový rozdíl jako mezi elektronickou poštou a osobním rozhovorem: můžete si ponechat část svého já, ukázat pouze jeho určitou složku a udržet si tak oddělené soukromí. Kolegové vám to umožní, ale děti ne. Kanceláře zůstávají přes noc prázdné, v domovech se žije naplno i v noci.

Mateřství je povoláním, kterého nemůžete jen tak nechat."

Se svolením zpracováno podle knihy Mateřství od Anny Melchiorové,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství. ( Kniha může posloužit maminkám i jako tip k četbě, autorka je sama zkušenou maminkou).